Imprezy
Publikacje
Podia

Mariusz Rynkiewicz na podium bartoszyckiego XC.

Niedziela 22 października w Bartoszycach ściągnęła na wyścig XC kolarzy z różnych rejonów Polski. Kolarze ścigali się na Górze Zamkowej i w Parku Elizabeth.
Góra Zamkowa to wzgórze na którym stały zamki - dziś nie ma po nich śladu.
Pierwszy zamek krzyżacki, twierdza Zakonu Krzyżackiego na terenie Prus wzniesiony w 1240r. - spalony w 1273r. Drugi z elementami murowanymi został zniszczony w 1454r. przez zbuntowanych mieszkańców miasta a trzeci w 1525r. został budowany na siedzibę starostów książęcych. W 1902r. wybudowano siedzibę starostwa, która spłonęła pod koniec działań wojennych w 1945r.
Park Elizabeth – usytuowany jest u podnóża Góry Zamkowej. Na terenie parku znajdują się liczne trakty spacerowo-rowerowe oraz, w zakolu Łyny, staw w kształcie serca. Miejsce to jest częściowym odwzorowaniem i kontynuacją przedwojennego parku. Ufundowany został w 1903 roku przez ówczesnego starostę Heinricha von Gottberga dla upamiętnienia swojej zmarłej żony – Elizabeth.

Góra Zamkowa i Park pozostały zatem w Bartoszycach do czynnego uprawiania wypoczynku i imprez sportowych. Kolarze mogli podziwiać uroki góry, jeziorka i parku. Ale tego nie wiemy czy podczas gęsto padającego deszczu któryś z zawodników wiedział na jakim terenie się znajduje i jaką ma on historię :)
Pogoda nie rozpieszczała uczestników, momentami bardzo mocno wiało i było bardzo zimno.

Zawodnicy startowali w kilku grupach wiekowych oraz na zróżnicowanej trasie. Młodzi adepci kolarstwa, ze szkółek kolarskich (których w naszym regionie nie posiadamy) jechali przeważnie po dwie łatwiejsze rundy. Część młodszych zawodników startowała również w przeprowadzanych jednocześnie Mistrzostwach Województwa w Kolarstwie Górskim Szkolnego Związku Sportowego.
Dla najstarszych grup wiekowych organizator Klub Kolarski Rant Bartoszyce przygotował bardzo wymagającą pętlę o długości ok. 2km, z trudnymi zjazdami i podjazdami, którą trzeba było pokonać ośmiokrotnie. Utrudnieniem dla zawodników stała się mocno śliska trasa, która jednocześnie wymagała od zawodników wielkiej koncentracji.

Nasi zawodnicy z Klubu Kolarskiego 24h Mariusz Rynkiewicz i prezes Marek Karczewski wybrali udział w tym wyścigu na zaproszenie bartoszyckich kolarzy. Wyprawa na wyścig okazała się udana, bo Mariusz Rynkiewicz w swoim wyścigu zajął 3 miejsce OPEN i 2 miejsce w kat. AMATOR.

Marek Karczewski jako jedyny zawodnik tego wyścigu, który zdecydował się na start, na rowerze przełajowym. Trasa okazała się zbyt wymagająca dla tego typu roweru, który w zasadzie ma twardsze przełożenia i sztywne podjazdy były sporym wyzwaniem dla prezesa KK24h. Ukończył wyścig na 10 miejscu OPEN i 2 miejscu w kat. MASTERS - jednak ostatecznie na podium nie stanął ( z powodu braku licencji PZKol :( ).

2017.10.22-Bartoszyce_D.%C5%81ukian-k.jp

Gratulujemy naszym zawodnikom udanego startu.
Zapraszamy do kibicowania drużynie KK24h przez cały okres jesienno-zimowy, bo to również sezon kolarski - przełajowy, zwany inaczej CX. Zawody tego typu odbędą się jeszcze w tym roku w Kobyłce, Otwocku i Białymstoku, do których przygotowują się nasi zawodnicy.