Menu główne
kalendarz
Władze
Członkostwo
Drużyna
Imprezy
Publikacje
Podia

Ostrołęka Kocha Rower

9.07.2018
Już w sobotę w naszym mieście odbędzie się Piknik rowerowy - Ostrołęka Kocha Rower. Będzie to okazja do spotkania środowiska cyklistów.


Niestety, okazuje się, że wciąż niewielka jest wiedza na temat praw i obowiązków a także zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ścieżkach rowerowych. Aby porozmawiać o możliwościach edukowania - zarówno rowerzystów, jak i pieszych i kierowców spotkaliśmy się z przedstawicielami kolarzy – Marek Karczewski (KK24h) i Wojciech Jarząbek  (Ekomena), policją oraz dziennikarzami z lokalnych rozgłośni radiowych.

Ostroleka-kochaRower.jpg

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Wydziału Dróg oraz Wydziału Promocji. Ustaliliśmy, że niebawem w okolicach przejazdów rowerowych pojawią się patrole, by przypominać kierującym o zasadach ruchu drogowego. Przypomnieliśmy także, że niezwykle ważne jest noszenie kasku i okularów, które chronią naszą głowę i oczy. Rozmawialiśmy również o infrastrukturze. W najbliższym czasie w Ostrołęce powstaną nowe ścieżki rowerowe a część starych zostanie wyremontowanych, co zdecydowanie poprawi komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Miłośników dwóch kółek zapraszamy w sobotę w okolicę sceny przy D.H. "Kupiec" na Piknik rowerowy - Ostrołęka Kocha Rower \ I Love Bike \ 14.07.2018. Będzie można skorzystać z darmowego serwisu, przeprowadzone zostaną szkolenia, konkursy z nagrodami i zawody. Najmłodsi będą mogli skorzystać z miasteczka ruchu drogowego oraz toru pumptrack.

Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy przyczynią się do zwiększenia świadomości uczestników ruchu i zmniejszenia liczby kolizji z udziałem rowerzystów.
źródło: www.ostroleka.pl

Dodajmy, że prezes Klubu Kolarskiego 24h podczas spotkania poruszał temat wielu utrudnień dla rowerzystów, które napotykamy na ścieżkach rowerowych w Ostrołęce. Zwracał szczególną uwagę na projektowanie i budowanie ścieżek przyjaznych dla osób, które nie lubią zsiadać z roweru. Chodzi szczególnie o kwestie płynnego włączania się do ruchu gdy ścieżka kończy się i dalej rowerzysta dostaje "przepaść". Obserwujemy zwiększony ruch rowerzystów szczególnie w okresie letnim i wielu amatorów dwóch kółek wsiada nie po to na rower aby z niego co kilkaset metrów schodzić ale aby jechać płynnie i to z najwygodniejszą dla niego prędkością.
Kolejną kwestią poruszaną przez prezesa było budowanie ścieżek "podrzędnych" pod wjazd do transformatora, posesji, parkingów czy uliczek osiedlowych. Na ścieżkach rowerowych nie powinno być krawężników lub powinno się ograniczyć stosowanie ich wyłącznie przy przekraczaniu rond lub ważnych skrzyżowań. Ścieżka rowerowa powinna być ciągiem głównym a nie dodatkiem pomiędzy wjazdami na posesje czy parkingi. Apelował również o zaniechanie praktyk ustawiania zakazów wjazdu na ronda dla rowerzystów !
Mamy nadzieję, że projektanci i urzędnicy wezmą jak najszybciej do serca uwagi i sugestie o tym jak powinna wyglądać ścieżka rowerowa z pozycji ROWERZYSTY (czytać: osoby, która nie lubi schodzić z roweru) :)

Ścieżki rowerowe, drogi dla rowerów i ciągi pieszo rowerowe to w ostatnich kilku latach temat, który w szeregach środowisk rowerowych jest burzliwie poruszany w walce o wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo dla użytkowników dwóch kółek.
Z nadzieją wyczekujemy na przyjazne miasto Ostrołęka... cyklistom.

Polecamy wszystkim udział w sobotnim wydarzeniu !
Forum
  • Forum
KURPIE MTB - ZAPISY
  • KurpieMTB
Reklama
  • KurpieMTB
  • Historia
  • WSC
  • YouTube
Sponsorzy
Partnerzy
Polecamy
  • Linki
Media