Jan Markiewicz odznaczony

Jan Markiewicz odznaczony

– Należy odznaczyć Janka Markiewicza, bo w historii kolarstwa ostrołęckiego to jeden z niewielu zawodników, który zaszedł tak wysoko – mówi wnioskodawca o odznaczenie Wojciech Zarzycki Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki (aktywny sportowiec, triathlon`ista, kolarz, biegacz)
– To bardzo zasłużony człowiek, dołączenie go do wyróżnionych sportowców jest jak najbardziej zasadne – powiedział radny miejski Jerzy Grabowski (również były kolarz początku lat 70-tych XX wieku)

21 kwietnia 2022 r. znakomity kolarz, rodowity ostrołęczanin Jan Markiewicz został wyróżniony przez radę miasta odznaką “Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”. Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się w maju 2022 r.

Jan Markiewicz, rocznik 1960.
Mistrz Polski Juniorów w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego – Bełchatów 1977 r.

Jan Markiewicz swoją przygodę z rowerem zaczął w 1974 roku od wyścigu przełajowego, w którym
to zajął III miejsce. Później intensywnie uczestniczył w wyścigach lokalnych i ogólnopolskich. Pierwsze poważne sukcesy przyszły po prawie 2-latach ciężkiej pracy.

W 1976 roku startował między innymi w ważniejszych imprezach obecnej rangi “Pucharu Polski”, wówczas “Chalange PZKol”:
– w wyścigu szosami Podlasia – II miejsce,
– kryterium uliczne pod Mostami Warszawy (dookoła Cytadeli) – II miejsce,
– Górskie Mistrzostwa Warszawy – II miejsce.

Początek sezonu w 1977 roku zwiastował sukcesy, ponieważ zakwalifikował się do Mistrzostw Polski
w Przełajach (przygotowania do wyścigów letnich na szosie).

Dzięki trenerowi Ś.P. Kazimierzowi Górskiemu, stworzyli drużynę kilku dobrze zapowiadających
się kolarzy. Na ogólnopolskich wyścigach zaczęli zajmować miejsca w pierwszej dziesiątce, co jeszcze rok wcześniej wydawało się nierealne. Podczas Spartakiady Młodzieży w Bełchatowie zajęli IV miejsce w jeździe drużynowej na czas, a Janek został Mistrzem Polski i Mistrzem Spartakiady, ze startu wspólnego.

Po spartakiadzie, przyszedł czas na Drużynowe Mistrzostwa Polski, gdzie drużyna w składzie: Kamiński Wiesław, Sadłowski Andrzej, Lewczuk Mirosław, Jan Markiewicz zdobyła tytuł Wicemistrzów Polski Juniorów. Ten sezon Markiewiczowi udało mu się zakończyć II miejscem w punktacji PZKOL (Chalange PZKol) za wyścigi punktowane i został powołany do kadry Polski Juniorów na 1978 rok.

Zwieńczeniem tych przygotowań, miały być Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbywały
się w Waszyngtonie. Los jednak sprawił inaczej. Nieobecność na Mistrzostwach Świata została Panu Janowi wynagrodzona powołaniem do grupy na Igrzyska Olimpijskie w Moskwie, co z kolei objęło go zakazem zmian barw klubowych i co utrudniło w poważnym stopniu kontynuowanie pasji kolarstwa.

Janek ścigał się z powodzeniem na wielu krajowych i zagranicznych wyścigach “Układu Warszawskiego”* w latach 1974-1982. Niewielu sportowców miało możliwość uczestniczenia w imprezach rangi międzynarodowej w czasach sowieckiej okupacji wschodniej Europy, do których zaliczała się Polska.

  1.  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
  2.  Ludowa Republika Albanii
  3.  Ludowa Republika Bułgarii
  4.  Czechosłowacka Republika Socjalistyczna
  5.  Niemiecka Republika Demokratyczna
  6.  Polska Rzeczpospolita Ludowa
  7.  Rumuńska Republika Ludowa
  8.  Węgierska Republika Ludowa

W czasie swojej kariery kolarskiej reprezentował dwa ostrołęckie kluby:
MZKS – Międzyzakładowy Klub Sportowy Ostrołęka, który funkcjonował w latach 1965-1978,
oraz WLKS – Wojewódzki Ludowy Klub Sportowy “Ziemia Kurpiowska”, który zrzeszał kolarzy, sztangistów, szachistów, bokserów, w latach 1979-1993.

Jan Markiewicz po dziś kocha kolarstwo. Aktualnie razem z kolegami kontynuuje przygodę w „Klubie Kolarskim 24h Ostrołęka”. Jest członkiem klubu od pierwszych dni jego istnienia (1.02.2013 r.). Jego największe sukcesy w “mastersach” przypadają na lata 2014-2017 gdzie w kategorii wiekowej M50 stawał wielokrotnie na wszystkich stopniach podium. Od 2018 roku systematycznie wychodzi na rower ale starty w wyścigach “odpuścił”. Pojawia się na lokalnych wyścigach od czasu do czasu. Ostatnio na wyścigu był widziany w Teodorowie, w marcu 2021 roku, na I Memoriale Kazimierza Górskiego – naszego Ś.P. trenera.

ps. Janek szanuje swoje rowery jak nikt inny! Jego zasady co do czyszczenia i przetrzymywania roweru nie zmieniły się od czasów juniorskich. Opowieści Janka o zasadach konserwacji i opieki nad rowerem są wciągające!

30 kwietnia Jan Markiewicz obchodzi swoje 62. urodziny. Życzymy dużo, dużo zdrowia i jeszcze mocnej nogi przez wiele, wiele lat!

/MK/

Materiały (tekst, foto) zebrane od:
Jana Markiewicza, Janusza Łępickiego, Marka Karczewskiego, Leszka Kleczkowskiego, Biura Przewodniczącego Rady Miasta Ostrołęki.