Wójcik wygrał 36. czy 37. Wyścig dookoła Ziemi Kurpiowskiej?

Wójcik wygrał 36. czy 37. Wyścig dookoła Ziemi Kurpiowskiej?

Wójcik wygrał 36. czy 37. Wyścig dookoła Ziemi Kurpiowskiej?

Wczoraj, w środę 5 czerwca 2024 r. tydzień przed powrotem Tour de Kurpie (rozegra się 12-16.06.2024) podsyła mi kilka zdjęć Pan Jacek Pawłowski. Podsyła odgrzebane informacje z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce. Udaję się tam rychło po pracy aby zapoznać się z materiałami jak najszybciej. W ferworze braku czasu jedną ze stron sfotografowałem tak niefortunnie (na poniższym zdjęciu), że muszę wrócić tam ponownie – ale jest po co 🙂
Przypomnę, że parę dni temu pisaliśmy o ostatnich zdjęciach z tej kolarskiej imprezy w 1991 r. – > tu

Dlaczego po trzydziestu trzech latach takie pytanie o numeracji 36 czy 37?

Drodzy sympatycy kolarstwa, drodzy działacze i drodzy redaktorzy, ktoś kiedyś podczas trzydziestu sześciu lat istnienia tego wyścigu dodał pewnie za dużo jedną kreseczkę do numeracji rzymskiej. Tak też zapewne powstała omyłkowo jedna edycja wyścigu za dużo.

Wyścigu dookoła Kurpi datuje się na rok 1956. Wygrał go Kazimierz Górski z LZS Ostrołęka. Ostatnią edycję w 1991 r. wygrał Daniel Wójcik KS “Metalchem” Opole. Tak więc gdy policzymy ilość lat kalendarzowych, to od 1956 roku do 1991 roku jest 36 lat. Jedynie domniemanie, że w jednym roku były rozegrane aż dwie edycje – co wydaje się niemożliwe.

Wiemy zatem, że organizator (OZKol) lub dziennikarz z Tygodnika Ostrołęckiego pomylili numerację. Wójcik wygrał XXXVI edycję WdZK.

Potwierdzające dokumenty w postaci artykułów prasowych, że w 1991 roku odbył się II Memoriał im. Józefa Klimuta – pomysłodawcy i twórcy tego wyścigu, który podczas 34. edycji wyścigu zasłabł i zmarł 5 września 1989 r. w wieku 61 lat.
Na podstawie tych samych notatek prasowych można dowieść, że wcześniejsze doniesienia ustne (brakowało dokumentów) co do zmiany profilu na wyścig seniorski okazały się nieprawdziwe. Możliwe, że inne nieodkryte przez nas dokumenty potwierdzą udział seniorów w tej imprezie.

Co ma się wydarzyć po 33 latach, w dniach 12-16.06.2024 r.?

Tour De Kurpie 

“Oficjalnie informujemy, że już za tydzień startujemy z międzynarodowym wyścigiem UCI, pn. “Tour de Kurpie” Zapraszamy Was do kibicowania na każdym z 5 etapów. Do Polski przyjedzie kilkanaście ekip z całego świata a do tego najlepsze polskie zespoły‼
We would like to officially inform you that in a week’s time we will start the international UCI race, titled “Tour de Kurpie” We invite you to cheer on each of the 5 stages. More than a dozen teams from aroundthe world and the best Polish teams will come to Poland.”

Tak na oficjalnym profilu Wyścigu dookoła Kurpi – Tour de Kurpie pisze dnia 5 czerwca 2024 r. główny Organizator – Dariusz Banaszek.

Jedziemy, startujemy, kibicujemy!

Wyścig UCI 2.2 będzie przeprowadzony na terenie powiatu – 5 etapów.
Wyścig amatorów – wspaniały ukłon Organizatora w stronę zakręconych ludzi kolarstwa, niekoniecznie licencjonowanych w PZKol i niekoniecznie juniorów 🙂
Dziękujemy za przygotowanie dla nas trzech etapów. 14,15,16,06.2024 – ścigają się amatorzy.

Na wyścig można się zapisywać tu: ->

UWAGA!
Artykuły historyczne zamieszczamy na stronie kolarstwoostroleckie.pl, która tymczasowo została wyłączona. Robimy wszystko aby wróciła jak najszybciej.

Marek Karczewski